Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Καλώς ήρθατε στο tmaxclub.gr!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή!

ΘΕΜΑ: Συναγερμός για Tmax 530 sx

Συναγερμός για Tmax 530 sx 09/03/2018 19:57 #1

  • xp@tmax
  • Το Άβαταρ του/της xp@tmax
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 1
Καλησπέρα στο forum,
Τι συναγερμό προτείνετε για το Tmax 530 sx;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 13/03/2018 23:10 #2

  • gyiama
  • Το Άβαταρ του/της gyiama
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 2163
Ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις. Απ τον μαμά που είναι patrol έως τον Pandora moto τον οποίο τον θεωρώ ίσως τον καλύτερο αλλά και ακριβό
????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 13/10/2019 21:40 #3

  • break3107
  • Το Άβαταρ του/της break3107
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 1
Εχει δοκιμάσει κανεις τον Pandora?? Έχει θέματα με καταναλώσεις;; Στο 6 μηνο λένε ότι αμα έχεις συναγερμό gps πας για μπαταρια οποίος εχει δοκιμάσει συναγερμό gps ας δόσει τα φώτα του
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 10/11/2019 19:08 #4

  • gyiama
  • Το Άβαταρ του/της gyiama
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 2163
pandora εχω δοκιμασει σε αυτοκινητο και δυστυχως αν δεν το κινεις συχνα υπαρχει περιπτωση να σε αφησει. αυτό γινεται επειδή οι συγκεκριμένοι συναγερμοι εχουν αμφιδρομη επικοινωνία ειτε με κινητα τηλ ειτε με την οθονη του συναγερμου εχουν μεγαλυτερη καταναλωση ειδικα αν βρισονται σε μερος που εχουν συχνη ''παρενοχληση'' δλδ όταν βρίσκονται σε μερος οπου υπαρχει κινηση και δεν μπαινουν σε κατασταση ''υπνου''. θελει σιγουρα να παιρνει μπρος το μηχανακι μια στο τοσο. αυτό δεν μειωνει την διαρκεια της μπαταριας εκτος αν μενει ακινητο για παρα πολύ καιρο,πχ βδομάδες μηνα κλπ
????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 06/02/2020 14:52 #5

  • marnell
  • Το Άβαταρ του/της marnell
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 17
Καλησπέρα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής. Έχω ένα TMAX 2009 500CC και φοράει συναγερμό SCORPIO SRi900 και GPS TRACKER COBAN. Η μπαταρία μπορεί να αντέξει ένα 24ωρο χωρίς να κινηθεί η μηχανή. Η ερώτηση είναι η εξής: μπορεί να μπει δευτερη ανεξάρτητη μπαταρία αποκλειστικά και μόνο για συναγερμό και GPS TRACKER? Κι αν ναι μπορεί να φορτίγει από το δυναμό της μηχανής όταν αυτή βρίσκεται σε λειτουργία? Σας ευχαριστώ πολύ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 16/02/2020 11:25 #6

  • gyiama
  • Το Άβαταρ του/της gyiama
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 2163
μπαταρια δευτερη αλλα μικροτερη σε Ah απ ότι η μαμα μπορεις να βαλεις και να φορτιζει παραλληλα με την κανονικη. το θεμα είναι που θα την βαλεις και θα πρεπει φυσικα να τραβηξεις καλωδια παραλληλα από την κανονικη ως εκει. ουσιαστικα δεν θα την εχεις αποκλειστικα για την χρηση του συναγερμου κλπ μιας και αυτό θελει περιπλοκα κυκλώματα κλπ για να γινει διαχωρισμος της καταναλωσης, απλα θα αυξησεις την χωρητικότητα σε Ah της υπάρχουσας μπαταριας .
????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 04/03/2020 22:04 #7

  • yomiti
  • Το Άβαταρ του/της yomiti
  • Offline
  • Tuner Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 598
μπορείς να βάλεις το gps να φορτίζει μόλις πάρει μπροστά η μηχανή και όταν είναι σβηστό να χρησιμοποιεί την δικιά του μπαταρία και όχι της μηχανής.έτσι η μπαταρία μπορεί να σε πάει χρόνια.λογικά με τη σύνδεση που του έχεις κάνει τραβάει συνέχεια ρεύμα από τη μπαταρία της μηχανής γι'αυτο και δεν αντέχει.
if everything seems under control you're not going fast enough
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 25/03/2020 11:53 #8

  • marnell
  • Το Άβαταρ του/της marnell
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 17
Σε ευχαριστώ πολύ. Γίνεται από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος, θα τραβηχτούν κάποιες γραμμές και θα μπει και ρελέ έτσι ώστε όταν όταν σβήνει να μην καταναλώνει ρεύμα από την κεντρική. Για τη συζήτηση θα έλεγα ότι μετά από έξι μηνών εμπειρία όταν έχουμε επάνω συναγερμό και GPS Tracker χρειάζεται οπωσδήποτε δεύτερη παράλληλη μπαταρία αν δεν κινείται καθημερινά και αρκετή ώρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 29/03/2020 00:32 #9

  • yomiti
  • Το Άβαταρ του/της yomiti
  • Offline
  • Tuner Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 598
συναγερμός + gps tracker μετά από 4 χρόνια και ακόμα δεν άλλαξα μπαταρία. έχω πάρει βέβαια και τον φορτιστή/συντηρητή μπαταριών της yamaha όταν είναι σε ακινησία μερικές μέρες το χειμώνα . εμείς δεν προσθέσαμε κάνένα ρελέ. βρήκαμε το καλώδιο με τo ρεύμα που θέλαμε και είδαμε ότι με σβηστό το μηχανάκι δεν περνάει ρεύμα και το συνδέσαμε επάνω εκεί.
if everything seems under control you're not going fast enough
Τελευταία διόρθωση: 29/03/2020 00:34 από yomiti.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συναγερμός για Tmax 530 sx 30/03/2020 14:50 #10

  • marnell
  • Το Άβαταρ του/της marnell
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 17
Καλησπέρα. Φυσικά δεν έχεις πρόβλημα όταν έχεις φορτιστή συντηρητή. Κι εγώ έχω φορτιστή/συντηρητή μπαταριών της yamaha αλλά δεν έχω την ευχέρεια να τον βάζω κάθε μέρα. Αν τον έβαζα δε θα είχα πρόβλημα. Το ζήτημα είναι να είσαι ήσυχος αν το μηχανάκι δεν κινηθεί για κάποιες μέρες ότι θα πάρει μπροστά όταν θα το χρειαστείς χωρίς να θέλεις συνεχώς το φορτιστή. Τώρα όσον αφορά το καλώδιο, αυτό είναι δουλειά του ηλεκτρολόγου εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.