Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Καλώς ήρθατε στο tmaxclub.gr!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή!
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο!

Re:Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 28/10/2017 08:21 #16

  • Kalogeros
  • Το Άβαταρ του/της Kalogeros
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 232
maximos έγραψε:
Θα τα παραγγειλει εξτρα ρε Χρήστο τα 14αρια

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι ρε Γιάννη doubleup
Απλώς λέω εγώ .. αφού θα εχει μεςα τις 16 .. και αφού θα δει μεγαααααλη διαφορά απο το μαμα...
μήπως να έβλεπε πρώτα πως δουλευει το μηχανάκι με αυτό το σετ απ και μετα αν δεν του αρέσει μπορεί να παρει 14αρες ... η 15αρες τις πολινι ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 28/10/2017 16:44 #17

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Συμφωνώ με Καλογερο! Ειναι καλύτερα έτσι.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 28/10/2017 18:16 #18

  • Kalogeros
  • Το Άβαταρ του/της Kalogeros
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 232
maximos έγραψε:
Συμφωνώ με Καλογερο! Ειναι καλύτερα έτσι.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
respect respect
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 29/10/2017 10:51 #19

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
καλωσόρισες και μεγειά το μοτόρι!
πριν 8 μήνες περίπου έκανα την ακριβώς αντίθετη αλλαγή από σένα.....από ΤΜΑΧ πήγα σε Fazer 600 (μεσολάβησε κι ένα tdm ενδιάμεσα)
καταρχήν από τι μοντέλο Fazer έφυγες και σε τι μοντέλο ΤΜΑΧ πήγες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 29/10/2017 11:38 #20

  • tmaxaxi
  • Το Άβαταρ του/της tmaxaxi
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • ACHILLES
  • Δημοσιεύσεις: 179
Με τις 16gr + μια ροδέλα και κιτρινακι ελατήριο θα είσαι κούκλος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 29/10/2017 21:04 #21

  • Obsolete
  • Το Άβαταρ του/της Obsolete
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 20
River έγραψε:
καλωσόρισες και μεγειά το μοτόρι!
πριν 8 μήνες περίπου έκανα την ακριβώς αντίθετη αλλαγή από σένα.....από ΤΜΑΧ πήγα σε Fazer 600 (μεσολάβησε κι ένα tdm ενδιάμεσα)
καταρχήν από τι μοντέλο Fazer έφυγες και σε τι μοντέλο ΤΜΑΧ πήγες?

Γεια χαρά!! Έφυγα από fazer του 04’ σε τμαξ του 2011!
Όσο για τον φίλο τιμαξαξι, η ροδέλα δεν έχω ιδέα τι είναι...μόνο αυτή για το καζανάκι ξέρω, αλλά θα το βρω!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 29/10/2017 22:28 #22

  • gyiama
  • Το Άβαταρ του/της gyiama
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 2163
Λοιπον για να μην ανοιγοκλείνεις συνέχεια τη μετάδοση, 14αρες και κίτρινο ελατήριο και τέλος. Μη μπλεξεισ με ροδέλες κλπ.Για τα ματ πλαστικά σου που έχουν σημάδια δυστυχώς θα ζήσεις μ αυτά. Ότι κι αν κανεις μόνο χειρότερα μπορείς να τα κανεις. Μπορείς απλά να τα περάσεις με ένα sealant για ματ χρώματα το οποίο θα ζωντανέψει λίγο το χρωμα και θα κάνει τα σημάδια λιγότερο ορατά! Δεν θα φύγουν απλά θα φαίνονται λιγότερο.
????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 30/10/2017 21:53 #23

  • Obsolete
  • Το Άβαταρ του/της Obsolete
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 20
Διδακτορικό έχετε πάρει ρε στα τμαξ; :-)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 31/10/2017 19:11 #24

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Obsolete έγραψε:
Γεια χαρά!! Έφυγα από fazer του 04’ σε τμαξ του 2011!

Το αν εκανες καλα ή οχι οπως γραφεις στο αρχικο σου ποστ, εξαρταται μονο απο το τι θελεις απο το μηχανακι και τι χρηση κανεις...

Στα + του ΤΜΑΧ ειναι βεβαιως η πρακτικοτητα, η ανεση, οι χωροι, η προστασια απο φυσικα φαινομενα σε σχεση με μια μηχανη και η ευκολια στην πολη λογω αυτοματου
Στα - σε σχεση με το Φεηζερ κατ' εμε είναι η αρκετα ακριβότερη συντήρηση και φυσικά η χαοτική διαφορά στις επιδόσεις. Η κατανάλωση είναι παρόμοια, πράγμα το οποίο μπαίνει σαφως στα - του ΤΜΑΧ, καθώς στη μία περίπτωση μιλάμε για 4κιλυνδρο μοτερ με 98 αλογα και στην αλλη 2κιλυνδρο με 43......
Από εκεί και πέρα, το ΤΜΑΧ σε θέματα πλαισίου, ανάρτησης και φρένων δεν υπάρχει περίπτωση να σε απογοητεύσει!
Το μπροστινό εγώ προσωπικά το βρίσκω ελάχιστα καλύτερο σε σχέση με το εργοστασιακό του Φέηζερ (τουλάχιστον για τα δικά μου 125 κιλά), τα πλαίσια και των 2 είναι εξαιρετικά, ενώ τα φρένα του Φέηζερ όπως είναι εργοστασιακά (με τις 2πίστονες δαγκάνες) δεν είναι και τίποτα φοβερό για να πεις οτι θα σου λείψουν!
Σε θέμα αξιοπιστίας και ποιότητας και τα 2 μηχανάκια είναι κορυφή.
Από εκεί και πέρα οπως σου έγραψα και στην αρχή, όλο το θέμα είναι η χρήση που κάνεις (και της φάσης που βρίσκεσαι)....
Αν θέλεις ένα μηχανάκι για καθημερινή χρήση σε συνδυασμό με ταξίδια, ένα μηχανάκι "παιχνιδιάρικο" εντός πόλης, αλλά και άκρως ικανοποιητικό σε στριφτερά κομμάτια, τότε το ΤΜΑΧ σου έρχεται κουτί! Η μόνη σου "πληγή" θα είναι αυτή της συντήρησης και της κατανάλωσης ΑΝ κάνεις γενικά πολλά χλμ.
Αν θέλεις κάτι που θα το έχεις κυρίως για γούστα, βόλτες, εξορμήσεις και ταξίδια, τότε εγώ κλείνω σαφώς υπέρ του Φεηζερ.
Προσωπικά η χρήση που κάνω πλέον στη μηχανή είναι καθαρά για γούστα και για "κυνήγι" σε βουνά και λαγκάδια, οπότε προτιμώ μακράν το Φεηζερ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:RE: Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 01/11/2017 01:09 #25

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Obsolete έγραψε:
Διδακτορικό έχετε πάρει ρε στα τμαξ; :-)
Χαχαχαχα εχουμε κανει κ πτυχιακες!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 01/11/2017 01:14 #26

  • Obsolete
  • Το Άβαταρ του/της Obsolete
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 20
Φίλε Γιώργο. Καταρχήν ευχαριστώ για το χρόνο σου. Από εκεί κ πέρα. Ένας από τους βασικούς λόγους που πήρα το τμαξ είναι η το γραφείο! Όσο περίεργο κ αν φαίνεται, μου έκανε τα ρούχα και παπούτσια χάλια, κ κάπου αυτό με κούρασε. Εκτός αυτού, είπα να φύγω λίγο από το ρημάδι των ταχυτήτων στην κίνηση, κ ένα ακόμα πιο βασικό θέμα, είναι η ταχύτητα...όσο κ αν μαρεσει, εκεί που με πιάνω να θέλω να ανοίξω, πάντα σκέφτομαι τα 3 ΙΧ που θα περάσουν με κόκκινο, αυτό που θα αλλάξω κατεύθυνση και θα είναι στα τέτοια του, κ όλα αυτά που όλοι εμείς αντιμετωπίζουμε καθημερινά! Με το Τμεγιστο (tmax), πηγαίνω κυρίως χαλαρά γιατί απλά ξέρω που φτάνει κ δεν είναι αυτό που θα με καλύψει,όποτε το αφήνω.
Τώρα, τα παιδιά παραπάνω gyiama,timaxaxi,kalogeros κ Maximos,μου έδωσαν ένα δυο τίπ απλά για να ζοντανεψει λίγο. Σε ότι αφορά τη συντήρηση, με αυτό Μάλλον θα πρέπει να ζήσω, αν κ δεν ξέρω για τι νούμερα μιλάμε!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 04/12/2017 21:35 #27

  • Obsolete
  • Το Άβαταρ του/της Obsolete
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 20
Αγαπητοί επανέρχομαι!
Έχουμε κ λέμε! ...αλλαγή αμορτισέρ σελας...δε την πάλευα να κρατάω με το κεφάλι τη σέλα! επισκευή πίσω αμορτισέρ! ...βγήκε, στάλθηκε για επισκευή κ ήρθε δριμύτερο! Εμπρός αλλαγή στις τσιμούχες κ νέα λάδια...κ τέλος...polini! Κάτι έπρεπε να κάνω...λίγο βάσανο αυτό το «δίνω γκάζι αλλα δε φεύγει»! ...όποτε polini με 8,3γρ μπίλιες κ Άγιος ο θεός!
...ΕΝΑ μόνο θέμα έχω τώρα! ...Κάτι μου κοπανάει στην πίσω μεριά όταν περάσω από λακκούβα!! Κάτι σαν να κοπανάς δυο abus μεταξύ τους, και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να βρω τι είναι!!! Μου έχει πάρει το μυαλό κ είναι άκρος σπαστικό!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 30/01/2018 23:53 #28

  • ΠΑΠΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΠΑΣ
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 77
Λίγο νταβατζης είναι αυτό το μηχάνημα αλλά πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου και λίγο.και μην πει κανείς όχι γιατί έχει εδώ κάποιους πού τό πούλησαν για να πάρουν μηχανή αλλά δίνουν συμβουλές
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέος από συμπλέκτη κ σε αυτόματο! 08/03/2018 12:42 #29

  • Λιακ
  • Το Άβαταρ του/της Λιακ
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 159
καλησπέρα φίλε.από δικια μ εμπειρία μοντ 10 είχα πίσω βαλίτσα και την εβγαλα για να ξαναβάλω τις χειρολαβές.αυτό που χτυπούσε ήταν ,βγάζοντας το πίσω καπάκι, πρέπει λογικά να έχει ένα σιδεράκι στο οποίο ήταν βιδωμένη και η βάση της βαλιτσας.ρίξε μια ματιά εκεί.εγώ το έσφιξα τέρμα αλλα χωρίς την βάση της βαλίτσας δεν μπορεί να βιδωθεί καλά και έτσι τοποθέτησα ανάμεσα σφουγγαράκια σφιχτά.
Τελευταία διόρθωση: 08/03/2018 12:44 από Λιακ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2