Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Το whiteMAX μου!!!

Το whiteMAX μου!!! 20/09/2013 10:27 #16

  • αρης-ιακωβος
  • Το Άβαταρ του/της αρης-ιακωβος
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 132
Πολύ κούκλα το μηχανάκι καλοτάξιδο!!!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το whiteMAX μου!!! 20/09/2013 11:05 #17

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
javaneze έγραψε:
clovis έγραψε:
Ωχ, καλύτερα τότε να μην οδηγήσω άλλο tmax, έχω ξοδέψει λεφτά στο "φτιάξιμο" του αυτοκινήτου και δεν ήθελα να κάνω το ίδιο στο tmax.
Nα το χαιρεσαι φιλε μου.
Το πειραγμα οσον αφορα την μεταδοση ειναι σχετικα οικονομικο (200-300 ευρω) σε σχεση με το φτιαξιμο του αυτοκινητου,
ασχετα ομως με το κοστος επικροτω την επιλογη σου γιατι και γω που το πειραξα το ψιλομετανιωσα.
Οκ, εχει διαφορα με πριν σε αποκριση, αλλα το λυπαμαι που διαρκως δουλευει σε ψηλες στροφες, χωρια την αυξηση σε καταναλωση.

Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα, σ´ όλα, εκτός εάν θέλεις, σώνει και καλά, καλύτερες επιδόσεις και όλα τα αλλά σου είναι αδιάφορα. Εμένα για την δουλειά που το θέλω, μου αρκούν αυτα που προσφέρει το μηχανάκι μαμά, ίσως κάποιες αισθητικές επεμβάσεις να κάνω με τον καιρό, μόνο και μόνο για να ευφραίνεται το μάτι.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Τελευταία διόρθωση: 20/09/2013 11:23 από Socrates.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Το whiteMAX μου!!! 20/09/2013 12:34 #18

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Παιδιά κακά τα ψέμματα....το μηχανάκι μας αδικείται μαμά!!

Με ένα βαριατορ μεταμορφώνεται...γίνεται τουλάχιστον όπως θα έπρεπε να είναι εξ' αρχής!

Η κατανάλωση δεν αλλάζει τόσο λόγω του βαριατορ, αλλά λόγω του χεριού μας! Επειδή το μηχανάκι πλέον πάει ΠΟΛΥ καλύτερα, το πιέζουμε κι εμείς πιο συχνά!


Xperia ARC via Tapatalk
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Το whiteMAX μου!!! 20/09/2013 13:49 #19

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
River έγραψε:
Παιδιά κακά τα ψέμματα....το μηχανάκι μας αδικείται μαμά!!

Με ένα βαριατορ μεταμορφώνεται...γίνεται τουλάχιστον όπως θα έπρεπε να είναι εξ' αρχής!

Η κατανάλωση δεν αλλάζει τόσο λόγω του βαριατορ, αλλά λόγω του χεριού μας! Επειδή το μηχανάκι πλέον πάει ΠΟΛΥ καλύτερα, το πιέζουμε κι εμείς πιο συχνά!


Xperia ARC via Tapatalk

Γιώργο θα συμφωνήσω μαζί σου,οτι το μηχανάκι αδικείται μαμά, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από οτι ακούω σε αυτό που λες, όλες οι γνώμες ταυτίζονται και θα σε ρωτήσω, γιατί πρέπει να δώσω επιπλέον χρήματα σε ενα είδη ακριβό μηχανάκι και η μαμα εταιρία να μην μου το προσφέρει εξ αρχής έτσι; Να βοηθήσω λίγο την απάντηση; Μήπως για να πουλάνε μετά, κάθε είδος επιπλέον εξαρτήματα η ίδια ή άλλες φίλα προς κείμενες συνεργαζόμενες με αυτην εταιρίες; Μήπως για το κατασκευαστικό κόστος, να παραμείνει χαμηλό; ή μήπως έτσι είναι η μέση οδός ή η χρυσή τομή που λένε;δηλαδή έτσι κατασκευασμένο το μηχανάκι έχει ναι μεν, αυτές τις επιδόσεις αλλά κρατιέται και η κατανάλωση σε οριακά αποδεκτά επίπεδα για τα κυβικά του. Μήπως η θεωρία της εταιρίας είναι ´´ οι άλλοι όλοι που θέλουν να το ¨´ φτιάξουν ´´ θα γνωρίζουν οτι θα πληρώσουν και για να το κάνουν και για να το απολαμβάνουν ´´ αλλά εγώ θα είμαι μέσα στο παιχνίδι της αγοράς. (όσον αφορά την κατανάλωση)
Αν είναι ο τελευταίος λόγος με βρίσκει αντίθετο στο θέμα κατανάλωση και γιαυτο δεν προχωράω - εγώ προσωπικά - μιας και για μένα, μου είναι αρκετό αυτο που προσφέρει το μηχανάκι. Οχι πως εάν είχε καλύτερες επιδόσεις δεν θα μου άρεζε με την ίδια κατανάλωση, το ξεκαθαρίζω αυτό. Τώρα εάν υπάρχουν άλλοι λόγοι που γνωρίζεις και το μυαλό μου δεν πηγαίνει, θάθελα να τους διαβάσω - γιατι μπορεί και να μην πέτυχα κανένα απο τους πραγματικούς λόγους τελικά - και γιατί με απασχολούν τα ερωτήματα ´´ να κάνω ή όχι κάποια τροποποίηση, αξίζει ή δεν αξίζει, πρέπει ή δεν πρέπει. ´´


Υ.Γ. Πρόσεξα που έγραψες, οτι δεν αλλάζει κατά πολύ η κατανάλωση με βαριατορ και γιαυτο δεν βρίσκω τον λόγο να μην το προσφέρει εξ αρχής η εταιρία έτσι κατασκευασμένο, για να χτυπήσει τον ανταγωνισμό και ναχει πιο ικανοποιημένο αγοραστή, με ενα όχι σχετικά μεγάλο, γι αυτήν κοστολόγιο.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Τελευταία διόρθωση: 20/09/2013 14:14 από Socrates.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Το whiteMAX μου!!! 20/09/2013 15:32 #20

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
το μηχανάκι καταρχήν πωλείται όπως πωλείται για να είναι φιλικό προς οποιονδήποτε χρήστη (ακόμη και τον άπειρο-αρχάριο) και η λειτουργία του να είναι όσο πιο "ξεκούραστη" και ομαλή γίνεται

από εκεί και πέρα υπάρχουν τα χιλιάδες προϊόντα βελτίωσης για οποιονδήποτε θέλει το κάτι παραπάνω σε οποιονδήποτε τομέα (εμφάνιση, επιδόσεις, πρακτικότητα κλπ)

σαφώς και όλα αυτά δεν τα παρέχει η κατασκευάστρια εταιρεία για να πουληθούν μετά από τις εταιρείες βελτίωσης

η κατανάλωση όντως δεν αυξάνεται λόγω του βαριατόρ ή έστω αυξάνεται απειροελάχιστα.....ο λόγος αύξησης είναι το χέρι μας....γιατί όταν βάλεις βαριατορ, σίγουρα θα το "πίνεις" πιο συχνά το μηχανάκι!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Το whiteMAX μου!!! 20/09/2013 16:22 #21

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
River έγραψε:
το μηχανάκι καταρχήν πωλείται όπως πωλείται για να είναι φιλικό προς οποιονδήποτε χρήστη (ακόμη και τον άπειρο-αρχάριο) και η λειτουργία του να είναι όσο πιο "ξεκούραστη" και ομαλή γίνεται

από εκεί και πέρα υπάρχουν τα χιλιάδες προϊόντα βελτίωσης για οποιονδήποτε θέλει το κάτι παραπάνω σε οποιονδήποτε τομέα (εμφάνιση, επιδόσεις, πρακτικότητα κλπ)

σαφώς και όλα αυτά δεν τα παρέχει η κατασκευάστρια εταιρεία για να πουληθούν μετά από τις εταιρείες βελτίωσης

η κατανάλωση όντως δεν αυξάνεται λόγω του βαριατόρ ή έστω αυξάνεται απειροελάχιστα.....ο λόγος αύξησης είναι το χέρι μας....γιατί όταν βάλεις βαριατορ, σίγουρα θα το "πίνεις" πιο συχνά το μηχανάκι!

Γιώργο, συμφωνώ με όσα γράφεις, η αφορμή που έγραψα τα παραπάνω είναι η δικιά σου τοποθέτηση στο οτι ´´ γίνεται τουλάχιστον οπως θα έπρεπε να είναι εξ´ αρχής ´´ με την οποία και συμφωνώ επίσης (γιατι να μην εχεις και κατι παραπανω εαν μπορεις ) και εύλογα αναρωτήθηκα το γιατί δεν το έκανε η εταιρία έτσι; Δεν θα ηταν με το βαριατορ φιλικό για τον οποιονδήποτε χρήστη και η λειτουργία του δεν θα ήταν τόσο ξεκούραστη και ομαλή με αυτό;
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το whiteMAX μου!!! 22/09/2013 11:59 #22

  • power
  • Το Άβαταρ του/της power
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 54
Οπότε μάλλον η YAMAHA και όλο το τμήμα έρευνας και εξέλιξης της κοιμούνται όρθιοι γιατί δεν ξέρουν οτι εμείς εδώ βάζουμε κάτι Ιταλικά βαριατόρ και κάνουμε τα TMAX πυραυλάκια. Μήπως θάπρεπε να τους ενημερώσουμε να μη βάζουν τα δικά τους τα γιαπωνέζικα και να βάζουν τα ιταλικά αφού δεν θα τους κοστίσει και πολύ και θα είναι και πιο ανταγωνιστικοί σε σχέση με δυνατότερα σκούτερ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2