Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω?

KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω? 22/08/2012 15:38 #1

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
εδώ παραθέτω όλες τις επίσημες εγκυκλίους που έχουν συνταχθεί μέχρι στιγμής για τον νομό Θεσ/νίκης:

  • 2011




  • 2012






  • 2013

Τελευταία διόρθωση: 06/04/2013 00:52 από River.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης 23/08/2012 18:03 #2

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Η διαδικασία του ελέγχου ΚΤΕΟ δικύκλων

Πάμε να δούμε ποια είναι η διαδικασία του ελέγχου ενός δικύκλου, στα ΙΚΤΕΟ της KTEO Hellas / Autovision.


Με λίγα λόγια

Ο πελάτης στα ιδιωτικά ΚΤΕΟ της AUTOVISION μπορεί να έρθει είτε με ραντεβού, είτε χωρίς. Όταν φτάσει, παρκάρει το δίκυκλο του στην προβλεπόμενη θέση, και πηγαίνει στη γραμματεία, όπου παραδίδει τα έγγραφα του. Κάθεται σε ένα κλιματιζόμενο χώρο, με μουσική, με Wi-fi, μπορεί να πιει ένα καφέ, ενώ παρακολουθεί τη διαδικασία ελέγχου του δικύκλου του σε μία οθόνη! Η διαδικασία κρατάει το πολύ 20 λεπτά, ενώ με την ολοκλήρωση του ελέγχου θα έρθει ο ελεγκτής να του παραδώσει τα κλειδιά, συν το δελτίο του, με ό,τι έχει βρει, και μερικά χρήσιμα δωράκια ασφαλείας. Ένας φάκελος για τα έγγραφα σας, ένα φωσφοριζέ κίτρινο γιλέκο ασφαλείας, ένα σετ γάντια για μικροεπισκευές, ώστε να μη λερώνει τα χέρια του ο αναβάτης, αλλά και ένα μικρό κιτ πρώτων βοηθειών.

«Να εμπιστευτώ το δίκυκλο μου στα χέρια των ελεγκτών;»
Όλοι οι ελεγκτές δικύκλων στα ΚΤΕΟ έχουν δίπλωμα οδήγησης δικύκλου, είναι εξοικειωμένοι με το αντικείμενο, ενώ οι περισσότεροι είναι κάτοχοι και οι ίδιοι μεγάλων μοτοσικλετών (σσ. στην περίπτωση μας, και οι δύο ελεγκτές ήταν κάτοχοι χιλιαριών Supersport μοτοσικλετών).

Ταυτοποίηση / Ρύποι

Πρώτα γίνεται η ταυτοποίηση του δικύκλου, και μετά ελέγχονται τα καυσαέρια. Ελέγχονται οι αριθμοί πλαισίου και κινητήρα, και μετρούνται οι ρύποι. Η μέτρηση των καυσαερίων γίνεται στο ρελαντί (σσ. στο CBF, λόγω κακής ρύθμισης, ίσως και λόγω ενός προβλήματος που έχουμε εντοπίσει στην τρόμπα βενζίνης, τα καυσαέρια ήταν αυξημένα, όχι όμως αρκετά ώστε να κοπεί στον έλεγχο. Έδειξε 2,75 με όριο τα 4, όμως θα μπορούσε να δείχνει ακόμα και 0,2 αν ήταν καλορυθμισμένο!)

Όριο ταχύτητας στα πενηντάρια

Η διαφορά που έχουν τα δίκυκλα πενήντα κυβικών εκατοστών -όταν κληθούν για έλεγχο- είναι το όριο ταχύτητας που πρέπει να ισχύει για εκείνα. Έτσι, η μέγιστη ταχύτητα δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 50χλμ/ώρα.

Φρένα
Μετρήσεις γίνονται στον εμπρόσθιο και τον πίσω τροχό για την οβαλότητα του δίσκου, διαπιστώνεται δηλαδή αν έχει στραβώσει ο δίσκος, και ελέγχεται η μέγιστη απόδοση (και τα ταμπούρα ελέγχονται, ενώ επιπλέον τσεκάρεται αν χάνουν γράσσα). Όλη η διαδικασία ελέγχεται αυτόματα, και με απόλυτη ακρίβεια από το μηχάνημα. Το μηχάνημα μετράει επιπλέον το αν κολλάει κάποια δαγκάνα. Αυτό που δεν μετριέται είναι το πάχος των δίσκων (σσ. στο CBF 600 που πήγαμε για δοκιμή, το μηχάνημα έδειξε απόκλιση δίσκου 2 χιλιοστά, όμως απ’ ό,τι μας είπαν είναι απόλυτα φυσιολογικό, αφού δεν γίνεται η απόκλιση να είναι μηδενική. Στον έλεγχο της δύναμης, το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό, αφού έδειξε 82% στο μπροστινό και 45% στο πίσω, όταν για πίσω το όριο είναι 25% στις μεγάλου κυβισμού μοτοσικλέτες.).

Οπτικοί έλεγχοι στο ανυψωτικό

Εδώ ελέγχονται όλα τα υποσυστήματα της μοτοσικλέτας, αν υπάρχουν γυμνά καλώδια, αν έχει διαρροές υγρών φρένων, ή λαδιών. Γίνεται έλεγχος αν έχει λυθεί η εξάτμιση, ελέγχονται τα ρουλεμάν, οι τζόγοι στο πιρούνι, στο λαιμό, στην αλυσίδα, τα στοπ στα φώτα, η κόρνα, τυχόν διαρροές από το ρεζερβουάρ, οι μπουκάλες, η στήριξη της σέλας, κλπ. Οι έλεγχοι είναι πολλοί, και τα έμπειρα μάτια των ελεγκτών ξεσκονίζουν όλα τα υποσυστήματα του δικύκλου.

Τελευταίος έλεγχος – Στάθμη θορύβου
Όταν τελειώσουν οι παραπάνω έλεγχοι περνάμε στη στάθμη θορύβου του δικύκλου, στην ηχομέτρηση. Η διαδικασία έχει αυστηρές προδιαγραφές, ώστε να γίνεται με ακρίβεια (ειδικά όσον αφορά στη θέση του ντεσιμπελόμετρου) και γίνεται σε συγκεκριμένο χώρο. Γίνονται τρεις μετρήσεις, οι οποίες δεν πρέπει να απέχουν μεταξύ τους πάνω από 2 ντεσιμπέλ, και κρατάμε την πιο αυστηρή (σσ. στο CBF η Honda γράφει 89 ντεσιμπέλ στάθμη θορύβου, ενώ το ντεσιμπελόμετρο έδειξε 83 ντεσιμπέλ!).


πηγή: www.mototriti.gr/data/news/preview_news/91901.asp
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πότε περνάμε ΚΤΕΟ 01/04/2013 10:21 #3

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
Τον περασμένο οκτώμβρη πηρα τηλ το ευροκτεο και με 1η άδεια κυκλ 2ος του 2007 μου είπαν νοεμβριο ενώ από το μηχανολογικό θερμης μου ειπαν δεν είναι υποψχρεωτικό. Τώρα διαβάζω αυτό και δεν περιλαμβάνει τα μετά του 2006 .
thinking
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πότε περνάμε ΚΤΕΟ 03/04/2013 05:42 #4

  • Geo76
  • Το Άβαταρ του/της Geo76
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 178
Τάσο ρώτησα της προάλες σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ (έχω το 2009) και μου είπαν οτι περνάμε οταν κλεισει η άδεια κυκλοφορίας 4 χρόνια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πότε περνάμε ΚΤΕΟ 03/04/2013 13:01 #5

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
Geo76 έγραψε:
Τάσο ρώτησα της προάλες σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ (έχω το 2009) και μου είπαν οτι περνάμε οταν κλεισει η άδεια κυκλοφορίας 4 χρόνια.

Φίλε Γιώργο καλά τα λες ,αλλά η ένσταση μου είναι πως δεν μπορώ να αποδεχθώ καμία προφορική απόφαση από ιδιωτική εταιρία που έχει σκοπό το κέρδος & μόνο , για το πότε θα περάσω ΚΤΕΟ , πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει επίσημη σχετική υπουργική απόφαση με την ανάλογη εγκύκλιο που θα ξεκαθαρίζει τι & πως , και κάτι τέτοιο δεν έχει βγει παρόλο που συζητιέται πολύ αυτόν τον καιρό .
Προαιρετικά για να αποφευχθεί ίσως μελλοντική συμφόρηση στα ΚΤΕΟ και για να υπάρξουν και έσοδα στο κράτος ενδέχεται να περάσει μόνιμα & νόμιμα όπως πάντα με νόμο εξπρές σε ένα βράδυ , στα τέλη Απριλίου

Σημείωση : Τα παραπάνω λόγια , είναι υπαλλήλου με προιυπηρεσία 23 ετών & κατόχου μηχανής ο ίδιος στην
Διεύθυνση Μεταφορών)ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ). 12ο χλμ. Ε.Ο. Θεσσαλονίκης-Πολύγυρου , Θέρμης.
Ε π ί τ ι μ ο ς
Τελευταία διόρθωση: 03/04/2013 13:05 από Anastasios.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πότε περνάμε ΚΤΕΟ 03/04/2013 18:41 #6

  • Geo76
  • Το Άβαταρ του/της Geo76
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 178
Δεν έχεις άδικο, υπάρχει μια γενική ασάφεια για το θέμα,ας ελπίσουμε να εχουμε κάποια στιγμη μια επίσημη ανακοίνωση.
Αν και με το χάλι μας σαν χώρα χλωμό το βλέπω....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πότε περνάμε ΚΤΕΟ 05/04/2013 18:30 #7

  • fanis_amax
  • Το Άβαταρ του/της fanis_amax
  • Offline
  • Αποκλεισμένος
  • impossible is nothing
  • Δημοσιεύσεις: 600
καλησπερα μολις μου πηραν τηλ και με ενημερωσαν οτι περνανε κτεο μεχρι και μοντελα του 2008.περασε σημερα ο κολλητος μου που εχει μοντελο του 2008,τελευταια ημερα αυριο απο εβδομαδα το προστιμο θα ειναι διπλο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πότε περνάμε ΚΤΕΟ 06/04/2013 00:58 #8

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
fanis_amax έγραψε:
καλησπερα μολις μου πηραν τηλ και με ενημερωσαν οτι περνανε κτεο μεχρι και μοντελα του 2008.περασε σημερα ο κολλητος μου που εχει μοντελο του 2008,τελευταια ημερα αυριο απο εβδομαδα το προστιμο θα ειναι διπλο

καλά σου είπαν Φάνη!! έψαξα και βρήκα όλες τις εγκυκλίους για το νομό Θεσ/νίκης και σύμφωνα σε αυτή του 2013 περιλαμβάνονται και τα μοντέλα 2007 και 2008 και όσα είναι από 1-1-2009 περνάμε μετά από 4 χρόνια από την ημ/νια 1ης κυκλοφορίας...


έχω ενημερώσει το αρχικό ποστ, οπότε μπορείτε όλοι να διαβάσετε το πότε θα πρέπει (ή θα έπρεπε) να περάσετε ΚΤΕΟ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω? 06/04/2013 07:24 #9

  • dnik
  • Το Άβαταρ του/της dnik
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 343
Γιώργο, βάσει του τελευταίου πόστ ενημέρωσης που έκανες, βλέπω ότι οι πινακίδες από ΝΜΥ 000, θα πρέπει να εχουν περάσει ΚΤΕΟ από τις 25.03.2013. Το scarabeo μου, είχε ΝΜΥ πινακίδα και η αδεια ήταν 5/2010. Δεν ισχύει η αρχική 4 ετια;;;


Sent using Tapatalk HD
Δημήτρης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω? 06/04/2013 10:58 #10

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
dnik έγραψε:
Γιώργο, βάσει του τελευταίου πόστ ενημέρωσης που έκανες, βλέπω ότι οι πινακίδες από ΝΜΥ 000, θα πρέπει να εχουν περάσει ΚΤΕΟ από τις 25.03.2013. Το scarabeo μου, είχε ΝΜΥ πινακίδα και η αδεια ήταν 5/2010. Δεν ισχύει η αρχική 4 ετια;;;


Sent using Tapatalk HD

η 4ετια υπερισχύει...δλδ για όσες μηχανές βγάλανε 1η άδεια μετά την 1-1-2009, ισχύει η 4ετία
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω? 06/04/2013 12:51 #11

  • tsagio
  • Το Άβαταρ του/της tsagio
  • Offline
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 1353
Εμένα το μηχανάκι μου έχει 1η άδεια 11/2008 και έπρεπε να το περάσω μέσα στον Μάρτιο (πράγμα που δεν έκανα φυσικά ) έκλεισε ραντεβού για Δευτέρα 8 Απρ. Θα πληρώσω 10 ευρώ πρόστιμο. Δηλαδή αντί 25 θα δώσω 35.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ... ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΣΑ ΛΕΣ!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω? 06/04/2013 13:02 #12

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
εν τω μεταξύ σε όλα τα ΚΤΕΟ γίνεται της μουρλής από μηχανάκια!! ουρές ατελείωτες!! crazysmoke
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω? 06/04/2013 14:58 #13

  • dnik
  • Το Άβαταρ του/της dnik
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 343
River έγραψε:
εν τω μεταξύ σε όλα τα ΚΤΕΟ γίνεται της μουρλής από μηχανάκια!! ουρές ατελείωτες!! crazysmoke

Το είπαμε Γιώργο.
Αν σήμερα, ανακοίνωναν ότι σε 15 ημέρες θα είχαν απεργία τα βενζινάδικα, οι ουρές θα ξεκινούσαν απο σήμερα....


Πρόβατα φίλε μου... Πρόβατα.... Η χειραγώγηση αποδεικνύεται σε καθε ευκαιρία, όπως παράλληλα αποδεικνύεται το υπόβαθρο μας....

Τέλος πάντων......

Καλό ΣΚ...


Sent using Tapatalk HD
Δημήτρης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω? 08/04/2013 15:59 #14

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964


σήμερα πέρασα ΚΤΕΟ...καθυστερημένο κατά 3 μήνες

το πρόστιμο: 21,40 €

πήγα στην Express Service γιατί είναι δίπλα στο σπίτι μου...λίγο πιο ακριβή (35 €), αλλά εξυπηρέτηση άμεση και άψογη!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

KTEO δικύκλων νομού Θεσσαλονίκης - Πότε περνάω? 08/04/2013 16:33 #15

  • tsagio
  • Το Άβαταρ του/της tsagio
  • Offline
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 1353
Και εγω πέρασα σήμερα ΚΤΕΟ καθυστερημένα κατα 15 ημέρες με το πρόστιμο να ειναι 10 ευρώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ... ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΣΑ ΛΕΣ!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.