Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Καλώς ήρθατε στο tmaxclub.gr!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή!

ΘΕΜΑ: Σωκράτης από Μεσημέρι

Σωκράτης από Μεσημέρι 18/05/2013 13:03 #46

  • giannisfotopoulos
  • Το Άβαταρ του/της giannisfotopoulos
  • Offline
  • God Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 2125
Socrates έγραψε:
GIANNHS1970 έγραψε:
χρηστος 530 τρικαλα έγραψε:
ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!
+φωνω.

Και σένα Γιάννη, πολύ σε ευχαριστώ
παρακαλω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 18/05/2013 13:26 #47

  • χρηστος-530
  • Το Άβαταρ του/της χρηστος-530
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 438
ασε τα παιχνιδια σωκρατη. παρε το καινουργιο να τελειωνουμε. οπως και να το δεις πιο ψαγμενο ειναι και αλλο 10000χλμ αλλο 3000χλμ. στο καινουργιο διαλεγεις χρωμα στο παλιο οτι σου κατσει σαν χρωμα. αλλα πραγματα κοιτας και οχι το χρωμα.
Τελευταία διόρθωση: 18/05/2013 13:26 από χρηστος-530.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 18/05/2013 13:30 #48

  • tsagio
  • Το Άβαταρ του/της tsagio
  • Offline
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 1353
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα αυτο που έχει 3000 Κμ και ειναι 6 μηνών (για τους ευνόητους λόγους) αλλα εγω τυγχάνει να λατρευω το μαύρο χρωμα στα οχήματα άρα ούτε που θα κοιτουσα το άλλο.



Sent from my iPhone using Tapatalk
ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ... ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΣΑ ΛΕΣ!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 18/05/2013 16:09 #49

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Socrates έγραψε:
Θέλω την άποψη σας, για το δίλημά που έχω σε όσο αφορά την επιλογή μηχανής. Μαύρο 11/12 έξι μηνών δηλαδή με περίπου 3000χλμ η επετειακό άσπρο 4/10 με 10000χλμ. Στα ίδια χρήματα και τα δυο άριστα θεωρητικά. Μ¨ αρέσει μεν πιο πολύ το άσπρο, αλλά με προκαλεί και το καινούργιο. Τις δυο προηγούμενες φορές πάλι μαύρο είχα αγοράσει γιατί έτσι το έφερε η τύχη. Να τριτόσει το κα...... η όχι. Θέλω γνώμες..

εφ' όσον και τα 2 είναι σε άριστη κατάσταση, ο μόνος λόγος για να πάρεις το λευκό είναι αν σου αρέσει ΠΟΛΥ περισσότερο από το μαύρο...γιατί μην ξεχνάμε ότι είναι κάτι που θα το βλέπεις κάθε μέρα!! ...αν είναι να σε κάνει να χαμογελάς περισσότερο από το μαύρο, τότε πάρε αυτό....ειδάλλως εννοείται το μαύρο για ευνόητους λόγους ;-)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 18/05/2013 16:21 #50

  • kontor
  • Το Άβαταρ του/της kontor
  • Offline
  • Αποκλεισμένος
  • Κωνσταντίνος
  • Δημοσιεύσεις: 120
Καλησπέρα. Το μαύρο για τους εξής λόγους:

α. Έχει εγγύηση (1,5 χρόνο ακόμα)
β. Σαφέστατα και έχει "ταλαιπωρηθεί" λιγότερο.
γ. Όταν και αν αποφασίσεις να το δώσεις θα πάρει παραπάνω χρήματα.

Με το καλό η όποια επιλογή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 18/05/2013 18:10 #51

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Το μαύρο ´´λοιπόν´´ και αυτή τη φορά ελπίζω να ´´κάτσεί´. Κι εγώ εκεί έγερνα.. Μόνο που βγήκε στο δρόμο ενάμιση χρόνο αργότερα και έχει μόνο ένα εξάμηνο που κυκλοφορεί φτάνει νομίζω αυτό και μόνο, για να το προτιμήσω. Απλά είναι η τρίτη και ελπίζω η τελευταία φορά που η μπίλια έπεσε στο μαύρο, καμία αλλαγή. Την Δευτέρα το βράδυ τα νεότερα..
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 18/05/2013 18:14 #52

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Socrates έγραψε:
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Το μαύρο ´´λοιπόν´´ και αυτή τη φορά ελπίζω να ´´κάτσεί´. Κι εγώ εκεί έγερνα.. Μόνο που βγήκε στο δρόμο ενάμιση χρόνο αργότερα και έχει μόνο ένα εξάμηνο που κυκλοφορεί φτάνει νομίζω αυτό και μόνο, για να το προτιμήσω. Απλά είναι η τρίτη και ελπίζω η τελευταία φορά που η μπίλια έπεσε στο μαύρο, καμία αλλαγή. Την Δευτέρα το βράδυ τα νεότερα..

άντε με το καλό!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 18/05/2013 18:21 #53

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
River έγραψε:
Socrates έγραψε:
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Το μαύρο ´´λοιπόν´´ και αυτή τη φορά ελπίζω να ´´κάτσεί´. Κι εγώ εκεί έγερνα.. Μόνο που βγήκε στο δρόμο ενάμιση χρόνο αργότερα και έχει μόνο ένα εξάμηνο που κυκλοφορεί φτάνει νομίζω αυτό και μόνο, για να το προτιμήσω. Απλά είναι η τρίτη και ελπίζω η τελευταία φορά που η μπίλια έπεσε στο μαύρο, καμία αλλαγή. Την Δευτέρα το βράδυ τα νεότερα..

άντε με το καλό!!!

Το ελπίζω Γιώργο, γιατί με την εμπειρία της Αθήνας δεν λέω τίποτα αν δεν οριστικοποιηθεί. Πάλι με έμπορο έχω να κάνω. Το tech της Αθήνας ακόμα πουλιέται ... από τον έμπορο ...και μάλιστα τώρα είδα οτι ανέβασε την τιμή ακόμα πεντακόσια ευρώ..
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 19/05/2013 10:04 #54

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Θα απασχολήσω για ακόμα μία φορά τους φίλους του (tmaxclub) για τη νέα προσφορά που είχα από κάποιον που πουλάει ένα 530 ενός έτους με 5000χιλ χωρίς κάτι εξτρα -όλα μαμά- το οποίο μέχρι τώρα δεν το σκεφτόμουν λόγω τιμής . Ο πωλητης αναθεώρησε τη τιμή πώλησης μα κυριως τον τροπο εξωφλησης και τώρα καλούμε να σκεφτώ εάν πρέπει να το επιλέξω. Το μαύρο παλιό μοντέλο 11/12 , 6 μηνων με 3000χιλ η το 530 ενός έτους με 5000χιλ δίνοντας επιπλέον 1500€. Αξίζει να τα δώσω παιδια και γιατί; Θα ξεφύγω και από τον προϋπολογισμό μου, είναι κι αυτό ένα θέμα.

Η αγορα είναι τόσο πεσμένη που κάθε μέρα έχεις να επιλέξεις με καινούργια δεδομένα. Κι αυτό γιατί η ρευστότητα είναι γενικά μικρή οι αγοραστες λιγοι και υπάρχει αναθεώρηση τιμών από αυτούς που πράγματι θέλουν να πουλήσουν .
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Τελευταία διόρθωση: 19/05/2013 10:12 από Socrates.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 19/05/2013 11:35 #55

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
καλό το δίλημμα σου φίλε Σωκράτη....

από τη μια αξίζει το 530 λόγω του ότι είναι το τωρινό μοντέλο, είναι καλύτερο στα σημεία και δεν παίρνεις για 3η φορά το ίδιο μοντέλο...

από την άλλη δεν είναι εποχές για να ξεφεύγουμε από το οικονομικό μας ταβάνι...

κατ' εμέ εάν και εφ' όσον τα +1.500 € δεν σου δημιουργούν πρόβλημα και εφ' όσον φυσικά σου αρέσει περισσότερο το 530 από το 500, κάνε την υπέρβαση!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 19/05/2013 12:22 #56

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Γιώργο μου,
Εσύ από την πρώτη στιγμή ήσουν της υπέρβασης- διάβασα πριν λίγο την γνώμη σου όταν πρώτο έγραψα στο φόρουμ- αλλά έπεσες στον πλέον συντηρητικό ανθρωπο που υπάρχει. Παρόλα αυτά πάντα σα νοοτροπία είμαι πάντα του καινούργιου. Και νομίζω οτι είναι μια ποιο σωστή επιλογή γενικότερα η αγορα του καινούργιου μοντέλου. Τώρα το θέμα είναι στα χρήματα που ξεφεύγουν σίγουρα πάνω απο το ταβάνι, παρά ξεφεύγουν θαλεγα. Απλά το συζητάω γιατί μου έδωσε τη δυνατότητα κάποιας διευκόλυνσης για μέρος του κόστους και γιαυτο ασχολούμε γιατί ήμουν ετοιμος αύριο το πρωί να κλείσω το μαύρο. Και για έναν ακόμα λόγο, ερωτεύτηκα το μηχανάκι που έκανε εκείνος ο Γάλλος το επετειακό για τα 50 χρόνια στο κόκκινο-άσπρο και θα ´´έδινα πολλά ´´ για να το αποκτήσω. Είναι η μόνη επιλογή που μου άρεσε στο 530 γιατί μου αρέσει αισθητικά το παλιό περισσότερο, αλλά αυτό είναι και θέμα συνήθειας. Και επειδή έχουμε τον άνθρωπο να μας το κάνει, όταν θα μπορώ οικονομικά, είναι μια πρόκληση να πάω στο καινούργιο. Ελπίζω να με βοηθήσει ο θεός να πάρω τη σωστή απόφαση, πρόκληση για να κάνω κι εγώ την υπέρβαση μου, θα δούμε !! Μπορεί να είναι αυτός ο λόγος που δεν μου κάθησε το tech..
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Τελευταία διόρθωση: 19/05/2013 12:28 από Socrates.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 19/05/2013 12:24 #57

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
αυτό που έκανε ο Γάλλος να ξέρεις ότι μπορείς να το κάνεις ολόιδιο και στο 500άρι πάντως!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 19/05/2013 12:32 #58

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
River έγραψε:
αυτό που έκανε ο Γάλλος να ξέρεις ότι μπορείς να το κάνεις ολόιδιο και στο 500άρι πάντως!!!

Οχι δεν το ήξερα, είδα κάποιες φωτογραφίες του 500 βαμένο στον ίδιο περίπου χρωματισμο αλλά δεν είναι το ίδιο. Το σουλουπι μόνο που αλλάζει και η αεροδυναμική σχεδίαση το κάνει πολύ διαφορετικό
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Τελευταία διόρθωση: 19/05/2013 12:33 από Socrates.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 19/05/2013 12:41 #59

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωκράτης από Μεσημέρι 19/05/2013 12:53 #60

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Παρά πολυ όμορφο, εξαιρετικό θαλεγα, και μπορεί να γίνει έτσι σε οποιοδήποτε χρώματισμό κι αν το πάρω; Γιατί διαφορετικα το άσπρο θαπρεπε να είναι το χρώμα της επιλογής μου. Δεν σου κρίβω οτι έψαχνα άσπρο επέτειακο για να το κάνω κάποια στιγμή tech.

Y .Γ. Λύση για να ξεγελιόμαστε, γιατί του Γάλλου στο 530 είναι ´´ολα τα λεφτά ´´ βοηθούν και οι γραμμές του πιστεύω και είναι απίθανο αλλά κι αυτό δεν παει πίσω
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Τελευταία διόρθωση: 19/05/2013 12:55 από Socrates.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.