Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Καλώς ήρθατε στο tmaxclub.gr!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή!

ΘΕΜΑ: Σωκράτης από Μεσημέρι

Σωκράτης από Μεσημέρι 05/05/2013 10:18 #1

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Είμαι ο Σωκράτης, είχα στο παρελθόν αγοράσει δύο tmax μοντέλο του ΅08 και ΅09 αλλά τα πούλησα. Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος και νομίζω πως είναι οτι καλύτερο σαν επιλογή. Τώρα αναζητώ για τρίτη και ελπίζω για τελευταία φορά να αγοράσω πάλι τμαχ αλλά προβληματίζομαι εάν πρέπει να πάρω το παλιό μοντέλο η το καινούργιο. Εάν δηλαδή αξίζει να δώσω τα επιπλέον χρήματα για την αγορά του καινούργιου μοντέλου μιας και το παλιό και ειδικά τα tech μου αρέσει αισθητικά πάρα πολύ. Επίσης κάποιος γνωστός με tmax που το έχει χρόνια και το πουλάει με πρότεινε να ερευνήσω και την περίπτωση να αγοράσω το Honda integra το οποίο μάλιστα το έκανα και τεστ οδήγησης και το βρήκα καλό μεν, αλλά όχι σαν το tmax. Θέλω τις γνώμες σας. Ευχαριστώ.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Τελευταία διόρθωση: 05/05/2013 22:55 από River. Αιτία: διαμόρφωση τίτλου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 10:36 #2

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
καλώς ήρθες Σωκράτη! χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

πες μας και από ποια περιοχή είσαι αν θέλεις

όσον αφορά το δίλημμα σου, πρέπει καταρχήν να καταλήξεις εσύ στο ποιο είναι αυτό που σου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά...

γνώμη μου βέβαια, εφόσον είχες και άλλα 2 ΤΜΑΧ της προηγούμενης γενιάς, πήγαινε τώρα για 530!

γενικά πάντως το 530 είναι αναβαθμισμένο σε σχέση με το 500, κυρίως όσον αφορά την τελική μετάδοση, η οποία λόγω ιμάντα είναι σαφώς πιο "άμεση", έχει περισσότερη δύναμη η οποία μπορεί να μην φαίνεται τόσο στα νούμερα, αλλά στον δρόμο είναι εμφανής, αφού είναι και ελαφρύτερο από το προηγούμενο μοντέλο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 18:47 #3

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Χρόνια πολλά Γιώργο και Χριστός Ανέστη
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στην ερώτηση μου, μένω στο Μεσημέρι λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη. Εχω βρεί στην Αθήνα ένα tech σε καλή τιμή και το δίλημά μου είναι εάν οι διαφορές του παλιού μοντέλου με το καινούργιο είναι πολλές και σημαντικές και λόγος να πληρώσω τα παραπάνω χρήματα που δεν είναι και λίγα ειδικά τις μέρες μας ώστε να αγοράσω το καινούργιο μοντέλο.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 18:57 #4

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Γεια σου Σωκράτη! Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα το tech μιας κ είναι από τα καλύτερα χρώματα για να μη πω το καλύτερο..όχι ότι το 530 είναι άσχημο...προς θεού! Απλά για μένα οι διαφορές τους δεν αξίζουν την διαφορά που θα χρειαστεί να καταβάλεις..μικρή διαφορά στο γκάζι, κράτημα..ανεπαίσθητα καλύτερο..κ από ομορφιά ότι σ'αρέσει καλύτερα στο μάτι! Σου έυχομαι να επιλέξεις το καλύτερο για σένα!
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 19:13 #5

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Γιάννη,
Κι εγώ στο tech κλίνω γιατί μου αρέσει πολύ, στην αρχή μάλιστα δεν μου άρεσε καθόλου το 530 αλλά όσο περνάει ο καιρός αρχίζω και το βλέπω διαφορετικά ειδικά στο άσπρο χρώμα, γι αυτό και το συζητάω. Απλά τα χρήματα είναι πολλά περισσότερα και επειδή δεν έχω απαιτήσεις στις επιδόσεις -λόγο ηλικίας ίσως- λέω να καταλήξω στο tech. Αλλά είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, μια τρίτη δε, ακόμα καλύτερα.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 20:01 #6

  • gargy60
  • Το Άβαταρ του/της gargy60
  • Offline
  • God Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 1597
Καλώς ήρθες Σωκράτη στη παρέα μας byebyeb
Χριστός Ανέστη και καλή ευκολία για την επιλογή σου motom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 20:08 #7

  • vachos
  • Το Άβαταρ του/της vachos
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Solar black 2013
  • Δημοσιεύσεις: 3436
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
Καλώς ήρθες φίλε , εγω πάντα λέω οτι αν περνεις μηχανάκι σήμερα πας πάντα στο καινούργιο οχι σε ποιο παλιό μοντέλο , και φυσικα οπως είπες όλα τα αλλα μηχανάκια απλα δεν ειναι tmax ,.
Nothing but the max! Vachos #0001
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 20:21 #8

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Να το πάρεις κ να το χαρείς όπως τα προηγούμενα 2 Σωκράτη μου!! Με το καλό!!!
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 20:32 #9

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας και μου είναι πολύτιμες οι απόψεις σας.Θα συμφωνήσω με την άποψη του Vachos, γιαυτό και είμαι τόσο προβληματισμένος. Είμαι της άποψης να παίρνεις πάντα το νέο μοντέλο αλλά.. Το αλλά είναι στη διαφορά τιμής που δύσκολα παλεύεται κυρίως σήμερα που τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο και ο "συμβιβασμός" είναι αναπόφευκτος.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 20:40 #10

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Δεν συμφωνώ, αν μου επιτρέπετε, στο ότι ένα μηχ 2-3 χρονών θεωρείται παλιό ρε παιδιά...εγώ που πήρα το stealth του '08 πριν ένα χρόνο κ είχε 13000 χλμ ήταν παλιό? Ναι εντάξει υπάρχει το 530...και??? Αν μπορείς..το παίρνεις...αλλιώς πιστεύω ότι δεν αξίζει να ζοριστείς όταν υπάρχει εναλλακτική που είναι αρκετά κοντά...ειδικά στις μέρες μας όπως πολύ σωστά ανέφερες φίλε Σωκράτη.
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Τελευταία διόρθωση: 05/05/2013 20:43 από maximos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 21:14 #11

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Είναι αλήθεια πως η εποχή δεν προσφέρεται για αγορά ακριβή όπως θα έκανα λίγα χρόνια πριν Γιάννη. Και αυτό γιατί στο κράτος που ζούμε δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει δυστυχώς. Εξ άλλου δεν βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο καινούργιο μοντέλο και μάλιστα κοντά στα 8000 χιλιάρικα που διαθέτω και αυτά ζορισμένα. Για να βάλω δάνειο ούτε που το σκέφτομαι, γιατί είναι τρέλα. Οπότε αναγκαστικά πάω σε παλαιότερο μοντέλο. Υπάρχει και η λύση να μαζέψω λίγα παραπάνω για το καινούργιο μοντέλο και να περιμένω. Αυτή τη στιγμή πανελλαδικά με βάση το car.gr που το παρακολουθώ καθημερινά και σχολαστικά από την αρχή της σεζόν πουλήθηκαν μεταχειρισμένα μηχανάκια τμαχ μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού και αυτά σε τιμές γύρω στα 6-7 χιλιάδες.Ένα λίγο ακριβότερα και βλέπω ότι οι τιμές θα πέσουν,όσοι έχουν ανάγκη τα χρήματα και ΘΕΛΟΥΝ να πουλήσουν αναγκαστικά θα πουλήσουν φθηνότερα. Κάτι όπως τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα δυστυχώς. Προβλέπω πως τον Σεπτέμβριο θα αγοράζεις μηχανάκι σε τιμές που δεν μπορείς να φανταστείς, αλλά άντε περίμενε μέχρι τότε.. δύσκολο.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 21:23 #12

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Ίσως τότε να μη μπορείς να το πάρεις Σωκράτη μου γιατί ίσως να μας έχει βγει κάτι άλλο στη χώρα που ζούμε...ποτέ δεν ξέρεις..εγώ όσες φορές μάζευα λεφτά για ένα σκοπό, σχεδόν πάντα κάτι έβγαινε..κ έλεγα..έλα μωρε..αφού έχω κάβα..θα πάρω λίγα να κάνω τη δουλειά μου τώρα κ τα συμπληρώνω πάλι μετά..με αποτέλεσμα ο στόχος να μάκραινε πάντα..αν μπορείς να περιμένεις καλώς..ίσως μέχρι Σεπτέμβρη να παίρνεις 530 με αυτά τα λεφτά!
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 22:05 #13

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Είναι ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφεις, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Πιστεύω πως σίγουρα τον Σεπτέμβριο θα παίρνεις 530 με αυτά τα λεφτά αλλά με τι καρδιά να το κάνεις όταν ο άλλος θα το κλαίει. Πάλι τότε ίσως δεν τολμήσεις να το πάρεις γιατί η ανασφάλεια θα σε αποτρέψει η να έχει κατέβει η κάβα όπως τα πολύ σωστά τα λές. Δύσκολη απόφαση, πρώτη φορά δεν ξέρω τι πραγματικά να κάνω με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρο μας. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. σε ευχαριστώ πάντως για την συμπαράσταση στο δίλημμα μου.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 22:16 #14

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Γιάννη, μήπως γνωρίζεις κάποιο συνεργείο στην Αθήνα, όμως "λίρα εκατό" που λένε, να πάω να δεί το μηχανάκι που βρήκα;Είναι κι αυτό ένα θέμα που με προβληματίζει. Αν και το μηχανάκι το είδα καλό και το οδήγησα (είχα πάει πριν δέκα πέντε μέρες κάτω)και μου φάνηκε εντάξει το ότι άλλαξε τρία χέρια μέσα σε τρεις μήνες με προβληματίζει κάπως. Και δεν είναι εποχή να ρισκάρω τόσα χρήματα.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απόψεις για επιλογή μηχανής 05/05/2013 22:39 #15

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Σωκράτη είμαστε και "γείτονες"...εγώ στο Ρύσιο μένω!

για συνεργείο στην Αθήνα, μην αγχώνεσαι...αν αποφασίσεις να πάρεις εκείνο, θα σου πούμε που να το πας...έχουμε τις ανάλογες γνωριμίες! ;-)

σύμφωνα πάντως και με όσα διάβασα παραπάνω, αν και στην αρχή σου πρότεινα το 530, μάλλον είναι σωστότερη επιλογή το techmax δεδομένου των οικονομικών συγκυριών στη χώρα μας!

αν δε σε "χαλάει" το γεγονός ότι θα πάρεις 3η φορά το ίδιο ακριβώς μοντέλο, τότε μην το πολυσκέφτεσαι και χτύπα το!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.