Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Καλώς ήρθατε στο tmaxclub.gr!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή!

ΘΕΜΑ: Nικος απο Νικαια

Nικος απο Νικαια 14/02/2016 18:51 #1

  • nik1925
  • Το Άβαταρ του/της nik1925
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 4
Καλησπερα παιδια.
Ειμαι ο νικος και ηθελα την γνωμη σας.
Εχω το xmax 400 momo του 14 και σκεφτομαι να το κανω ανταλαγη με tmax black του 14.
Πιστευεται οτι αξιζει αυτη η κινηση??
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Nικος απο Νικαια 14/02/2016 18:53 #2

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
καλως ορισες και εννοειται να την κανεις την κινηση!

δεν εχει καμια απολυτως σχεση το ενα μηχανακι με το αλλο!

θα το καταλαβεις και ο ιδιος οταν καβαλησεις το ΤΜΑΧ....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Nικος απο Νικαια 14/02/2016 18:59 #3

  • nik1925
  • Το Άβαταρ του/της nik1925
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 4
Αυτο που με κανει και το σκεφτομαι ειναι οτι το ειχα παρει καινουργιο και αυτο που θελω ειναι μεταχειρισμενο.
Η διαφορα χρηματων θα ειναι καπου στις 3.5 χιλιαδες.
Βεβαια ακομα δεν εχω παει σε μηχανικο να το δει για να εχω αποψη σε τι κατασταση ειναι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Nικος απο Νικαια 14/02/2016 19:28 #4

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
η χρηματικη τους διαφορα αξιζει και με το παραπανω! χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να μειωσω το XMAX που εχεις, το ΤΜΑΧ ειναι αλλο πραγμα! μερα με την νυχτα!
το οτι ειναι μεταχειρισμενο δεν λεει κατι...ισα ισα που ειδικα στις μερες μας ειναι πολυ πιο συμφερουσα αγορα ενα μεταχειρισμενο 1-2 ετων παρα ενα ολοκαινουριο!
αυτα που πρεπει να προσεξεις και να εχεις κατα νου ψαχνοντας για μεταχειρο ΤΜΑΧ ειναι:

- θα το πας να το δει ένας καλός και έμπιστος μηχανικός, να το ακούσει και να το οδηγήσει, ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει φάει καμιά γερή στούκα και ότι δεν υπάρχει κάποιο μηχανικό (ή άλλης φύσης) πρόβλημα

- θα τσεκάρεις το βιβλίο σέρβις για να βεβαιωθείς ότι έχουν γίνει όλα τα σέρβις στην ώρα τους

- θα δεις σε τι κατάσταση είναι τα λάστιχα, τα τακάκια κλπ, ώστε αν χρήζουν άμεσης αντικατάστασης να κατεβάσεις την τιμή στον πωλητή

από εκεί και πέρα, ανάλογα και με τα χιλιόμετρα που έχει και με τη χρήση που το έκανε ο προκάτοχος, θα πρέπει ίσως να υπολογίσεις κάποιες επερχόμενες φθορές που μπορεί να προκύψουν (π.χ. δισκόφρενα, δισκάκια συμπλέκτη, συντήρηση μπροστινών αμορτισέρ), φθορες οι οποιες βεβαια ειναι σχεδον απιθανο να υπαρχουν σε τοσο καινουριο μηχανακι που κοιτας εσυ!

το καλύτερο φυσικά είναι να πάρεις ένα μηχανάκι που το γνωρίζεις....είτε από φίλο-γνωστό σου, είτε από έμπιστο σου έμπορο-μηχανικό!

τελος να υπολογιζεις οτι στις 20.000 (και καθε 20.000) χλμ το ΤΜΑΧ απαιτει ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο για σερβις, το οποιο ανερχεται γυρω στα 350 ευρω και αν υπολογισεις μαζι και λαστιχα, τα οποια αλλαζονται περιπου στις 15.000-20.000 χλμ, θελεις αλλο ενα 220αρι - 250αρι.....αυτο στο λεω για να δεις τι σε περιμενει αν δεν εχει κανει 20.000 χλμ αυτο που θα παρεις ή αν τα πλησιαζει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Nικος απο Νικαια 14/02/2016 19:37 #5

  • nik1925
  • Το Άβαταρ του/της nik1925
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 4
Αυριο θα μαθω αν εχει κανει το service το μεγαλο γιατι εχει 19.000 χιλ και μου ειπανε οτι μαλλον το εχει κανει(ετσι μου ειπε ο εμπορας)
Ευχαριστω παντος φιλε γιωργο για την βοηθεια.
Πιστευω αυριο να πανε ολα καλα και να ειμαι και εγω κατοχος tmax..!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Nικος απο Νικαια 14/02/2016 20:12 #6

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Με το καλό φίλε!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το καταευχαριστηθεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Nικος απο Νικαια 14/02/2016 20:40 #7

  • villasg
  • Το Άβαταρ του/της villasg
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Γιώργος
  • Δημοσιεύσεις: 274
Νικο welcome .
Μηπως το μηχανακι το εχεις δει σε εμπορα στο Γαλατσι ?
villasg έγραψε:
......
www.car.gr/classifieds/bikes/view/7114999/
Εισαγωγης ( δεν εχει βγαλει ποτε πινακιδα ελλαδα ) με 19000χλμ και λεει εχει κανει το service των 20 στα 17500χλμ επισης δεν εχει την μαμα εξατμιση διαθεσιμη
.........

Εαν ειναι αυτο , επειδη το εχω δει δεν αξιζει τα λεφτα αυτα ( γιαυτο και το εχει ριξει 600€ σε 2 μηνες )
Ειναι εισαγωγης
Εχει (μονο ? ) 19000 .
Λεει οτι εκανε το μεγαλο service στα 17500 ( μα γιατι το εκανε πριν την ωρα που λεει η γιαμαχα ? - το εκανε ? )
Δεν εχει την μαμα εξατμιση .
Ενω ειναι 11/14 ΔΕΝ εχει εγγυηση απο την yamaha ( 9 μηνες ακομα επρεπε να εχει κανονικα ) αλλα 6μηνη που την δινει το μαγαζι .


Με αυτα τα λεφτα πας σε αυτο πιο καλα : www.car.gr/classifieds/bikes/view/7587848/
Θελει πολυ ψαξιμο και ξεψαχνισμα η αγορα ....
Τελευταία διόρθωση: 14/02/2016 21:16 από villasg.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Nικος απο Νικαια 14/02/2016 22:46 #8

  • nik1925
  • Το Άβαταρ του/της nik1925
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 4
Καλησπερα γιωργο.
Ναι αυτο ειναι που μου εστειλες.Και εμενα μου φανηκε λιγο περιεργο που εριξε την τιμη του αρκετα κατω(μεσα σε 2 εβδομαδες) και επισσης ητανε λιγο περιεργο που τα βρηκαμε τοσο ευκολα με τα λεφτα..του ειπα 3500 χιλ. κ δεχτηκε..δεν ξερω οντως ειναι λιγο περιεργο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Nικος απο Νικαια 17/02/2016 14:48 #9

  • villasg
  • Το Άβαταρ του/της villasg
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Γιώργος
  • Δημοσιεύσεις: 274
πιο καλα να πας Θεσ/κη να κανεις την δουλεια σου ( δεν κανω πλακα κανε ενα τηλ )
Δες τι αστερι παιζει εκει με 9000€ www.car.gr/classifieds/bikes/view/7151566/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.