Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Καλώς ήρθατε στο tmaxclub.gr!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή!

ΘΕΜΑ: Καλησπέρα!

Καλησπέρα! 04/06/2016 18:44 #1

  • Lefkada
  • Το Άβαταρ του/της Lefkada
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 3
Καλησπέρα σε όλους!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που αποτελώ πλέον και'γω ένα κομμάτι αυτού του club, καθώς αν και κλείνω ένα χρόνο απ΄την αγορά του Tmax μου, δεν γνώριζα ότι έχετε φτιάξει ομάδα!
Μπράβο σας παιδιά!
Θα ήθελα και μια γνώμη όποιος μπορεί να βοηθήσει για κάτι που με ανησυχεί, αλλά και άλλη μια που αφορά την συντήρηση.

Οταν ο κινητήρας έχει πλέον ζεσταθεί,και ξεκινώντας απο ακινησία(πχ φαναρι) κάνει κάτι σαν μικρό πατηνάρισμα, ακολουθεί ένα μικρό σκορτσάρισμα και μετά όλα καλά.. καθότι άλλαξα μπίλιες(polini) στα 23.500 χιλιόμετρα όταν και το αγόρασα γιατί ψιλοσερνότανε(είδα σημαντική διαφορά), το μυαλό μου πήγε στον ιμάντα..όμως το book service αναγράφει ότι το μηχανακι έκανε μεγαλο σερβις και αλλαξε ιμάντα στα 21.000 χιλιόμετρα.. ρώτησα σε συνεργείο και μου είπαν ότι μάλλον φταίνε τα σιαγονάκια της καμπάνας..

Για το θέμα της συντήρησης,ήθελα να ρωτήσω το εξής: στα 23.500 που το αγόρασα εκτός απ'τις μπίλιες,αλλάχτηκε και παραφλού, στα 27.000 χλμ άλλαξα εγώ λάδια, και τώρα έχω 30.000 χλμ.. ποιές θα πρέπει να είναι οι κινήσεις μου όσων αφορά την συντήρηση σ'αυτά, αλλά και στα επόμενα χιλιομετρικά στάδια που θα ακολουθήσουν?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Καλησπέρα! 04/06/2016 20:34 #2

  • Papakitou
  • Το Άβαταρ του/της Papakitou
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Ελεύθερος Επαγγελματίας σε λάθος χώρα και εποχή.
  • Δημοσιεύσεις: 41
Καταρχήν δεν θα ξαναπερασεις καν απέξω από το συνεργείο που σου είπε για καμπάνες και εκκλησίες.. Δεν έχει καμπάνα το μηχανάκι...
Λάδια κάθε 5000, ιμάντας κάθε 20 και μόνο γνήσιος Yamaha, πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημενο την επόμενη φορά να τον μετρησουν όπως πρέπει..

Sent from my MI 3W using Tapatalk
T-Max Midnight Black 2006
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καλησπέρα! 04/06/2016 20:41 #3

  • gyiama
  • Το Άβαταρ του/της gyiama
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 2163
Καλώς μας ήρθες φιλε μου. Τωρα στο πρόβλημα σου; 1ον προφανώς και το συνεργείο που πας,δεν εχει ιδέα απο Tmax ,δυστυχώς! Αυτο μονο πρόβλημα μπορει να σου δημιουργήσει στο μέλλον και καλο ειναι να βρεις ενα συνεργείο που να γνωριζει για τα συγκεκριμένα μηχανάκια. Το οτι κλωτσάει δείχνει οτι μαλλον κάτι δεν μπήκε σωστά στο βαριατορ σου. Εχεις μαμά βαριατορ και έβαλες polini μπίλιες; Ειναι σίγουρα οι σωστές;έλεγξε το πάχος του ιμάντα;; Μαλλον οχι μιας και οπως είπα δεν γνωρίζει. Το TMAX ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΠΑΝΑ αλλα πολυδισκο συμπλέκτη. Γι αυτο και το σχόλιο μου οτι το συνεργείο δεν γνωρίζει απο Tmax. Στις 30 αλλάζεις λάδια φίλτρο λαδιού βαλβολίνες μπουζί.Ανα 5000 μονο λάδια φίλτρο και στις 40 αλλάζεις ιμάντα φίλτρο αέρα, φίλτρα μετάδοσης μπουζί λάδια βαλβολίνες και οτι αλλο χρειαστεί.
????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Καλησπέρα! 04/06/2016 21:06 #4

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Καλως ηρθες στην παρεα μας! Πάνο το μικρο σκορτσαρισμα που γράφει ο φίλος πιο πάνω μπορεί να είναι η αρχή ενός φαγωμενου συμπλεκτη (δισκάκια) το έκανε και το παλιό μου μετά τις 50000 χλμ ιδίως 2καβαλο.
Θα συμφωνήσω και γω περί συνεργείου ότι ούτε από έξω να μην ξαναπερασεις.

via tapatalk
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καλησπέρα! 05/06/2016 17:18 #5

  • Lefkada
  • Το Άβαταρ του/της Lefkada
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 3
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το καλωσόρισμα,τις πληροφορίες και τις συμβουλές!
Το συνεργείο που πήγε το μηχανάκι αφού το αγόρασα(όχι εξουσιοδοτημένο,και όχι σε αυτό που ρώτησα αργότερα και μου είπε για ξωκκλήσια), μου το πρότεινε ο αδερφός μου ο οποίος είναι κάτοχος ενός beverly,μου μίλησε με καλά λόγια και μου είπε ότι ο μηχανικός που το έχει ασχολείται κυρίως με σκούτερ.Ο μηχανικός,λοιπον,όταν του πήγα το μηχανάκι αμέσως μετά την αγορά για το πρώτο σέρβις,μου είπε ότι ο λόγος που 'σερνότανε" το μηχανάκι ήταν οι μπίλιες(όντως σερνότανε),και με συμβούλεψε αφού θα κάναμε το πρώτο σέρβις αγοράς μεταχειρισμένου να κρατήσουμε μεν τον εργοστασιακό ιμάντα και βαριατόρ,αλλά να αλλάξουμε τις εργοστασιακές μπίλιες,με ελαφρότερες(15,5) της polini ώστε να πάρει τα πάνω του.Με λίγα λόγια δεν μου έθεσε θέμα μετρήματος πάχους ιμάντα,αλλά ούτε και συνδιασμού βαριατόρ με μπίλιες..

Για να πω την μαύρη μου την αλήθεια έχω "καεί" από αντιπροσωπείες στο παρελθόν και δεν τους δίνω και πολύ μπέσα,αλλά ούτε και τα λεφτά που ζητάνε ανα περίπτωση κινούνται σε λογικά πλαίσια!
Αν μπορεί κάποιος να με προσανατολίσει σε κάποιο έμπειρο,εξειδικευμένο και με φυσιολογική γκάμα τιμών συνεργείο στην Αθήνα να απευθυνθώ για το Tmax μου θα μου'λυνε τα χέρια!
Maximos μήπως είναι λίγο "νωρίς"(30000χλμ) όμως για μια τέτοια φθορά στο δικό μου μηχανάκι ρε φίλε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας,αλλά και την υποστήριξη,και εύχομαι να γνωριστούμε σύντομα και από κοντά!
Τελευταία διόρθωση: 05/06/2016 17:19 από Lefkada.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καλησπέρα! 05/06/2016 17:39 #6

  • damanos
  • Το Άβαταρ του/της damanos
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 43
νεος κοσμος βρεσθενης εκει παω εγω πολυ καλος και τιμιος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Καλησπέρα! 05/06/2016 18:36 #7

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Έχει τύχει αλλαγή δίσκων συμπλεκτη κ σε 20000 χλμ.

Μπορείς να απευθυνθείς κ στην Yamaha Δελαμανης στην Χαμοστέρνας 58-62, θα ζητήσεις τον Σταύρο.
Η στην Yamaha Paddock Αθηνών 181 στο Χαιδαρι κ να μιλήσεις με τον Κώστα.

via tapatalk
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Καλησπέρα! 05/06/2016 20:06 #8

  • Lefkada
  • Το Άβαταρ του/της Lefkada
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 3
Ευχαριστώ πολύ damanos και maximos,θα ξεκινήσω το σαφάρι από αύριο κιόλας,ελπίζοντας να βρω την πιο σωστή λύση και ένα αξιόπιστο συνεργείο για να προσφέρω στο Jet-Ski μου ότι χρειάζεται τώρα,αλλά και στο μέλλον.! pray
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Καλησπέρα! 05/06/2016 20:23 #9

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Κάνε μια βόλτα κ όπου σου κάτσει καλύτερα.

via tapatalk
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.